The square surface shown in Figure 23-26 measures 3.4 mm on each side. It is imm
ID: 2127632 • Letter: T
Question
The square surface shown in Figure 23-26 measures 3.4 mm on each side. It is immersed in a uniformelectric field with magnitude E = 1500 N/C. The field lines make an angle of? = 35
The square surface shown in Figure 23-26 measures 3.4 mm on each side. It is immersed in a uniform electric field with magnitude E = 1500 N/C. The field lines make an angle of? = 35 degree with a normal to the surface, as shown. Take the normal to be directed "outward," as though the surface were one face of a box. Calculate the electric flux through thesurface.Explanation / Answer
flux = EA cos theta
flux = 1500*0.0034*0.0034* cos 35
flux = 0.015 Nm^2/C
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.