A block of mass m is attached to one end of a spring. The other end of the sprin
ID: 2127859 • Letter: A
Question
A block of mass m is attached to one end of a spring. The other end of the spring is fixed. The block slides without friction along a line (the x-axis) on a horizontal surface. The equilibrium position of the block is x = 0. As a function of time, x(t) = A sin(2?t/T) where T = 2.43 s and A = 0.17 m.
(A) Calculate the velocity at t = 0, T/4 and T/2.
(B) Calculate the acceleration at t = 0, T/4 and T/2.
(B) The energy is defined by E=(1/2) mv2+(1/2) kx2 where k=4?2m/T2. The initial energy is E0=3.20 J. Calculate the energy at t = T/4 and T/2.
Explanation / Answer
o just to get you started, x(t) = A*sin(2?t/T) the derivative of this is:
v(t) = A*2?/T*cos(2?t/T)
and kinetic energy will be 0.5m[v(t)]^2- Eo
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.