A child on roller skates undergoes an acceleration of 0.5 m/s 2 due to a horizon
ID: 2129249 • Letter: A
Question
A child on roller skates undergoes an acceleration of 0.5 m/s2 due to a horizontal net force of 21 N. What is the mass of the child?
The net horizontal force on a 40500 kg railroad boxcar is 4650 N. What is the acceleration of the boxcar?
A 4 kg ball has been thrown vertically upward. If we ignore the air resistance, what are the direction and size of the net force acting on the ball while it is traveling upward?
If a skydiver has a net force of 250 N and an acceleration of 5 m/s2, what is the mass of the skydiver?
Three forces act on an object. A 4 N force acts due east and a 3 N force acts due north. If the net force on the object is zero, what is the magnitude of the third force?
Explanation / Answer
a. mass m = F/a = 21/0.5 = 42 kgs
b. a =F/m = 4650/40500 = 0.1148 m/s^2
c. F = mg = 4*9.8 = 39.2 N downwards
d. a = F/m =250/5 = 50 m/s^2
e. F = sqrt (25) = 5 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.