Question^ A small metal sphere, carrying a net charge of q1 = -3.08muC , is held
ID: 2129580 • Letter: Q
Question
Question^
Explanation / Answer
U1 = energy of q2 at when sepration is 0.8 m
= potentail energy + kinetic energy
= k*q1*q2/0.8 + mv^2/2
= k*q1*q2/0.8 + m*22^2/2
where k =9*10^9
U2 = energy of q2 at when sepration is 0.32 m
= k*q1*q2/0.32 + m*V^2/2
from conservation of energy :::
U2 =U1
k*q1*q2/0.32 + m*V^2/2 = k*q1*q2/0.8 + m*22^2/2
V^2 =(2*k*q1*q2/m)( 1/0.8 -1/0.32) + 22^2
=(2*9*10^9*3.08*6.07*10^-12/0.001.5)( 1/0.8 -1/0.32) +22^2
= -224.3 *1.875 + 22^2
= 63.43
V = 7.96 m/s
b) let q2 is at a distance r from q1 ::
U3 = energy of q2 at r
= k*q1*q2/r
from coservation of energy ::
U3 = U1
k*q1*q2/r = k*q1*q2/0.8 + m*22^2/2
1/r = 1/0.8 + m*22^2/(2*k*q1*q2)
= 1/0.8 + 1.5*22^2*10^-3/( 2*9*10^9*3.08*6.07*10^-12)
=1/0.8 + 1.5*22^2/( 2*9*3.08*6.07)
= 3.40
r =1/3.40 = 0.29 m
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.