What is the speed of the glider as it passes through photogate#2. What is the ki
ID: 2129706 • Letter: W
Question
What is the speed of the glider as it passes through photogate#2.
What is the kinetic energy of the system as the glider travelsthrough photogate #2
What is the kinetic energy of the glider as it passes throughphotogate #2
What is the kinetic energy of the hanging mass as the glider passesthrough photogate #2
Given: a. the distance between photogates is .15 m
b. the mass of the glider is .160 kg
c. the mass of the hanging weight is .005 kg
d. the distance between leading edges of the flag is.025 m
e. the time interval that elapses when the flag goesby the first photogate is .05 seconds
f. the speed of the hanging weight is 0.5 m/sec as theglider passes through photogate #1
g. assume the track is level and the system iscompletely frictionless
Explanation / Answer
0.005 x 9.8 x 0.15 + (0.165 ) x 0.5^2/2 = (0.165) x v^2/2
v = 0.582 m/s
K.E. = (0.16 + 0.005) x 0.582^2/2 = 0.02798 J
K.E. glider = 0.16 x 0.582^2/2 = 0.0271 J
K.E. hanging mass = 0.005 x 0.582^2/2 = 0.000847 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.