Solve the below A hockey puck slides over ice with mu k = 0.013 What initial spe
ID: 2129931 • Letter: S
Question
Solve the below
Explanation / Answer
A. a = ukg = 0.1274 m/s2
2ad = v^2 - u^2
v = sqrt(2 x 0.1274 x 56) = 3.78 m/s
A. a = 0 net force is zero.
u x mgcos5 = mgsin5
u = 0.0875 for wholr car
if 4 tyrs then for 1 tyr = 0.0219
A. tanA = u = 0.40
A = tan-1(0.40) =21.80 degrees
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.