Consider a box of mass 125.0 kg. It is on a frictionless surface. Dr. B is pulli
ID: 2130306 • Letter: C
Question
Consider a box of mass 125.0 kg. It is on a frictionless surface. Dr. B is pulling with a force of 75.0 N at an angle of 22.0 degrees above the horizontal to the right, and Dr. Wig is pulling with a force 12.5 N to the left.
a. Draw a picture of this situation
b. ID all the forces acting on the box
c. Define a coordinate system
d. Which force do you need to do trig on?
i. Do the trig on that force, replacing it with an x and y force
e. Write N2 for each of the coordinates
f. Solve for the normal force, the weight, and the acceleration of the box.
Explanation / Answer
75 N acting at angle of 22 degrees above horizontal
so 75cos22 =69.54 N horizontally (right direction)
and 75sin22 = 29.10 vertically (upward) .. components by Dr. B's force
dr. A 12.5 N to leftwards
weight = mg = 125g =1225 N downwards
Normal reaction N upwards.
N = mg - 75sin22 = 1195.9 N
a = 69.54- 12.5 /125 = 0.0445 m/s2 in right direction
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.