When a parachute opens, the air exerts a large drag force on it. This upward for
ID: 2130673 • Letter: W
Question
When a parachute opens, the air exerts a large drag force on it. This upward force is initially greater than the weight of the sky diver and, thus, slows him down. Suppose the weight of the sky diver is 868 N and the drag force has a magnitude of 1022 N. The mass of the sky diver is 88.6 kg. Take upward to be the positive direction. What is his acceleration, including sign?
Explanation / Answer
resulataNT FORCE F = 1022-868 = 154 N
as F = ma
a = 154/88.6 =1.738 m/s^2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.