A block of mass m is attached to one end of a spring. The other end of the sprin
ID: 2130698 • Letter: A
Question
A block of mass m is attached to one end of a spring. The other end of the spring is fixed. The block slides without friction along a line (the x-axis) on a horizontal surface. The equilibrium position of the block is x = 0. As a function of time, x(t) = A sin(2(pi)t/T) where T = 2.43 s and A = 0.17 m.
(A) Calculate the velocity at t = 0, T/4 and T/2.
(B) Calculate the acceleration at t = 0, T/4 and T/2.
please work out problem completely as I have been having trouble coming up with the correct answer.
Explanation / Answer
x(t) = A sin(2(pi)t/T) where T = 2.43 s and A = 0.17 m.
w=2pi/T =2.584 rad/s
a)
velocity v=dx/dt =A*2*pi/T *cos(2pi*t/T)=Aw cos(2*pi*t/T) =0.17*2.584 cos(2*pi*t/T)
at t = 0
v=0.439 m/s
at t=T/4
v = 0.17*2.584 cos(2*pi*t/T) = 0
at t= T/2
v =-0.439 m/s
b)
acceleration a =Aw^2 sin(2*pi*t/T)
at t =0
a = 0
at t =T/4
a =Aw^2 =1.135 m/s^2
at t=T/2
a =0
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.