Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

This figure ( a = 13.0 m/s 2 ) represents the total acceleration of a particle m

ID: 2130862 • Letter: T

Question

This figure (a = 13.0 m/s2) represents the total acceleration of a particle moving clockwise in a circle of radius r = 4.00 m at a certain instant of time.

This figure (a = 13.0 m/s2) represents the total acceleration of a particle moving clockwise in a circle of radius r = 4.00 m at a certain instant of time. At this instant, find the radial acceleration. m/s2 (toward the center) At this instant, find the speed of the particle. At this instant, find its tangential acceleration. m/s2 (in the direction of the motion)

Explanation / Answer

(a) a = 13 m/s2
a_r = 13 m/s2 cos 30

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote