A spacecraft is initially traveling toward Mars. As the craft approaches the pla
ID: 2131250 • Letter: A
Question
A spacecraft is initially traveling toward Mars. As the craft approaches the
planet, rockets are fired and the spacecraft temporarily stops and
reorients itself. Then, at time t = 0 s, the rockets again fire causing the
craft to move toward Mars with a constant acceleration. At time t, the
crafts displacement is and its velocity . Assuming the acceleration
is constant, what would be its displacement and velocity at time 3t?
a) 3r
and 6v
b) 3r
and 3v
c) 6r
and 3v
d) 9r
and 3v
e) 9r
and 6v
Can someone explain why the answer is E?
Explanation / Answer
v = at and d = 0 + at^2/2
v = 3a and d = 4.5a
d/v = 4.5/3 = 9 /6
that is answer E.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.