At an air show, a jet plane has velocity components vx = 635km/h and vy = 430km/
ID: 2131361 • Letter: A
Question
At an air show, a jet plane has velocity components
vx= 635km/h and vy= 430km/h at time 3.90s and vx= 938km/h and vy=385km/h at time 6.62s.
A) For this time interval, find the x component of the plane's average acceleration. (km/h2)
B) For this time interval, find the y component of the plane's average acceleration. (km/h2)
C) For this time interval, find the magnitude of its average acceleration. (km/h2)
D) For this time interval, find the direction of its average acceleration. ?clockwise from +x axis
At an air show, a jet plane has velocity components vx= 635km/h and vy= 430km/h at time 3.90s and vx= 938km/h and vy=385km/h at time 6.62s. For this time interval, find the x component of the plane's average acceleration. (km/h2) For this time interval, find the y component of the plane's average acceleration. (km/h2) For this time interval, find the magnitude of its average acceleration. (km/h2) For this time interval, find the direction of its average acceleration. ?clockwise from +x axisExplanation / Answer
Part A)
Apply vf = vo + at
938 = 635 + a(6.62-3.9)/3600
a = 4.01 X 10^5 km/hr^2
Part B)
385 = 430 + (a)(6.62-3.9)/3600
a = -5.96 X 10^4 km/hr^2
Part C
net^2 = (4.01 X 10^5)^2 + (5.96 X 10^4)^2
net = 4.05 X 10^5 km/hr
Part D)
tan(angle) = 5.96 X 10^4/4.01 X 10^5
angle = 8.45 degrees
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.