Calculate the tension in a vertical strand of spiderweb if a spider of mass 9.00
ID: 2131501 • Letter: C
Question
Calculate the tension in a vertical strand of spiderweb if a spider of mass 9.00 Times 10-5 kg hangs motionless on it. Tvertical = N Calculate the tension in a (nearly) horizontal strand of spiderweb if the same spider sits motionless in the middle of it as shown in the figure above. The strand sags at an angle of 14.0degree below the horizontal. Thorizontal = Did you apply Newton's Second Law for the vertical and horizontal components of the forces? N Compare this with the tension in the vertical strand (find their ratio). Thorizontal/Tvertical =Explanation / Answer
2Tsin14 = mg = 9 x 10-5 x g
T = 1.823 x 10-3 N
Tvertical = Tsin14 = 4.41 x 10-4 N
Thorizontak = 1.768 x 10-3 N.........................Ans
Th /Tv = 4.01 ....Ans
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.