An archer on ground that has a constant upward slope of 30.0 ? aims at a target
ID: 2131896 • Letter: A
Question
An archer on ground that has a constant upward slope of 30.0 ? aims at a target 60.0 mfarther up the incline. The arrow in the bow and the bull's-eye at the center of the target are each 1.50 m above the ground. The initial velocity of the arrow just after it leaves the bow has magnitude 32.0 m/s.
A) At what angle above the horizontal should the archer aim to hit the bull's-eye? If there are two such angles, calculate the smaller of the two. You might have to solve the equation for the angle by iteration
Explanation / Answer
using the equation y=yo + (vo sin Q) - 1/2gt^2
1.5 = 32 * sin 30 - 0.5 *9.8 * t^2
t= 1.72 s
V^2 = U^2-2 aS
V = 3.49 m/s
i.e Ball 2 is thrown downward with a velocity of 3.49 m/s an angle 30
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.