Tired of walking up the stairs, an 80kg engineering student designs an ingenious
ID: 2132183 • Letter: T
Question
Tired of walking up the stairs, an 80kg engineering student designs an ingenious device for reaching his third floor dorm room. A block is attached to a rope that passes over a pulley. The student holds the other end of the rope. When the block is released, the student is pulled up to his dorm room, 8m off the ground, in a time of 1.8s.
I need to ultimately find the mass of the block, and the acceleration.
So far i have:
mass of student = m_s=80kg
mass of block = m_b
g = 9.8m/s^2
a = acceleration
Force due to tension in rope= F_T
So, then:
Sum of forces on student = F_T-m_s*g=m_s*a
Sum of forces on block = F_T-m_b*g=m_b*a
Solving for F_T, I got:
m_s*a+m_s*g=m_b*a+m_b*g
But then I am not really sure how to find the mass of the block, or what steps to really take next. Help???
Explanation / Answer
h = at^2/2
8 = a x 1.8^2/2
a = 2.47 m/s2
on student : T - 80g = 80 x 2.47
T = 982.4 N
on mass:
mg - T = m x 2.47
m (g - 2.47) = 982.4
m =133.84 kg
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.