Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A 6 N horizontal force F pushes a block weighing 14.0 N against a vertical wall

ID: 2132328 • Letter: A

Question

A 6 N horizontal force F pushes a block weighing 14.0 N against a vertical wall (Fig. 6-21). The coefficient of static friction between the wall and the block is 0.61, and the coefficient of kinetic friction is 0.41. Assume that the block is not moving initially.


(a) What is the normal force exerted on the block by the wall? Give in unit vector notation.


(b) Will the block move?


(c) If Yes, what is the acceleration of the block in unit vector notation? If No, what is the friction force in unit vector notation?Assume the units are m/s2 for acceleration and N for force.

A 6 N horizontal force F pushes a block weighing 14.0 N against a vertical wall (Fig. 6-21). The coefficient of static friction between the wall and the block is 0.61, and the coefficient of kinetic friction is 0.41. Assume that the block is not moving initially. What is the normal force exerted on the block by the wall? Give in unit vector notation. What is the normal force exerted on the block by the wall? Give in unit vector notation. Will the block move? If Yes, what is the acceleration of the block in unit vector notation? If No, what is the friction force in unit vector notation?Assume the units are m/s2 for acceleration and N for force.

Explanation / Answer

normal force on the block = F = 6N

a) 6i+0j


b) yes


fi ictional force = Us*N =0.61*6=3.66N...in upward direction


here 3.66 is less than 14 N so the block will move


F net = 14-f = 14-3.66 =10.34 N


a = Fnet / m = 10.34/(14/9.8) = 7.238 -j

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote