For a damped simple harmonic oscillator, the block has a mass of 2.2 kg and the
ID: 2132684 • Letter: F
Question
For a damped simple harmonic oscillator, the block has a mass of 2.2 kg and the spring constant is 6.0 N/m. The damping force is given by -b(dx/dt), where b = 160 g/s. The block is pulled down 11.9 cm and released. (a) Calculate the time required for the amplitude of the resulting oscillations to fall to 1/5 of its initial value. (b) How many oscillations are made by the block in this time?
For a damped simple harmonic oscillator, the block has a mass of 2.2 kg and the spring constant is 6.0 N/m. The damping force is given by -b(dx/dt), where b = 160 g/s. The block is pulled down 11.9 cm and released. (a) Calculate the time required for the amplitude of the resulting oscillations to fall to 1/5 of its initial value. (b) How many oscillations are made by the block in this time?Explanation / Answer
a) Net force is given as
fnet = -kx - b (dx/dt)
Now x(t)=xm/5 and x(t) is given as
x(t) = xm * exp(-bt/2m)
xm/5= xm * exp(-bt/2m)
>>>>>>>bt/2m = ln5
t = ln(5)*2*2200/ (160) = 44.26 sec
b) The angular velocity is given as
? = sqrt ( k/m + b^2/4m^2 )
=sqrt ( 6000/2200 + 160^2/4*2200^2 )
=1.65 rad/sec
Number of oscillations =t/T = t?/2? = 44.26*1.65/2?
n=11.63
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.