A)A Hollywood daredevil plans to jump the canyon shown in the figure on a motorc
ID: 2132832 • Letter: A
Question
A)A Hollywood daredevil plans to jump the canyon shown in the figure on a motorcycle. There is a 15. m
drop and the horizontal distance originally planned was 60. m but it turns out the canyon is really 68.4
m across. If he desires a 2.8-second flight time, what is the correct angle for his launch ramp (deg)?
B) What is his correct launch speed?
C) What is the correct angle for his landing ramp (give a positive angle below the horizontal)?
D) What is his predicted landing velocity. (Neglect air resistance.)
Explanation / Answer
Part A)
In the x direction, d = vt
68.4 = v(cos angle)(2.8)
v(cos angle) = 60.14 m/s
In the y direction
d = vot + .5at^2
-15 = v(sin angle)(2.8) + (.5)(-9.8)(2.8^2)
v(sin angle) = 8.36 m/s
vsin(angle)/v(cos angle) = 8.36/60.14
tan(angle) = 8.36/60.14
angle = 7.92 degrees
Part B)
v(cos 7.92) = 60.14
v = 60.72 m/s
Part C)
Final vx = 60.14 m/s
Final vy is found from vf^2 = vo^2 + 2ad
vf^2 = 8.36^2 + 2(-9.8)(-15)
vf = 19.1 m/s
The angle is from the tangent function
tan(angle) = 19.1/60.14
angle = 17.6 degrees
Part D)
From the pythagorean theorem
v = sqrt[(19.1)^2 + (60.14)^2]
v = 63.1 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.