Three stage lights are mounted on a pipe as shown. The lights at A and B each we
ID: 2133049 • Letter: T
Question
Three stage lights are mounted on a pipe as shown. The lights at A and B each weigh 4.1 lb, while the one at C weighs 3.5 lb. (a) If d 25 in., determine the distance from D to the line of action of the resultant of the weights of the three lights. (b) Determine the value of d so that the resultant of the weights passes through the midpoint of the pipe.
Correct answer is: ?(a) 39.6 in. to the right of D. (b) 33.1 in.
I will give you the points if you can clearly example and show me how to get to the answer!
Explanation / Answer
X cm= m1*x1+m2*x2+m2*x3/(m1+m2+m3)
X= ((4.1*10)+(4.1*44)+(3.5*69))/(4.1+4.1+3.5)
Xcm = 39.6 in from D
b) Xcm = 42 in X cm= m1*x1+m2*x2+m2*x3/(m1+m2+m3)
x3 = 77.14
x3 = 44+d===>d = 77.14 d = 33.1 in
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.