A Ferris wheel with radius 14.0 m is turning about a horizontal axis through its
ID: 2133115 • Letter: A
Question
A Ferris wheel with radius 14.0 m is turning about a horizontal axis through its center. The linear speed of a passenger on the rim is constant and equal to 7.80 m/s.
A Ferris wheel with radius 14.0 m is turning about a horizontal axis through its center. The linear speed of a passenger on the rim is constant and equal to 7.80 m/s. What are the magnitude and direction of the passenger's acceleration as she passes through the lowest point in her circular motion? What are the magnitude and direction of the passenger's acceleration as she passes through the highest point in her circular motion?Explanation / Answer
a) a = v^2/r = 4.35 m/s2 upward toward the centerdownward
b) a = v^2/r = 4.35 m/s2 downward toward the center
C) t = 2 x pi x r / v = 11.28 sec
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.