Captain Kirk has landed on planet X and does some experiments. He applies a cons
ID: 2133170 • Letter: C
Question
Captain Kirk has landed on planet X and does some experiments. He applies a constant horizontal force F=28.0 N to a small box that is initially at rest on a horizontal frictionless surface and measures that the box has a speed of 6.00 m/s after it has traveled a horizontal distance of 36.0 m. He then throws the box straight upward with an initial speed of 8.00 m/s and finds that it reaches its max height above the surface in 4 s. What is the weight of the box, that is, the magnitude of the gravity force that the planet exerts on the box?
Explanation / Answer
v^2 - u^2 = 2ad
6^2 - 0 = 2 x a x 36
a = 0.5m/s2
F = ma
m = 28/0.5 = 56 kg
v = u + at
0 = 8 + a x 4
a = - 2 m/s2
W = 56 x 2 = 112 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.