With what initial speed must Bruce throw the bagels so Henrietta can catch them
ID: 2133519 • Letter: W
Question
With what initial speed must Bruce throw the bagels so Henrietta can catch them just before they hit the ground?Where is Henrietta when she catches the bagels? Henrietta is going off to her physics class, jogging down the sidewalk at a speed of 3.43m/s . Her husband Bruce suddenly realizes that she left in such a hurry that she forgot her lunch of bagels, so he runs to the window of their apartment, which is a height 42.3m above the street level and directly above the sidewalk, to throw them to her. Bruce throws them horizontally at a time 5.5s after Henrietta has passed below the window, and she catches them on the run. You can ignore air resistance. With what initial speed must Bruce throw the bagels so Henrietta can catch them just before they hit the ground? Where is Henrietta when she catches the bagels?
Explanation / Answer
Let the initial velocity of the object is u m/s,Let the object take t sec to fall the vertical distance i.e. 42.3 m,
=>By s = ut + 1/2gt^2
=>42.3 = 0 + 1/2 x 9.8 x t^2
=>t = sqrt[8.63]
=>t = 2.93 sec
=>The distance traveled by object in t sec = The distance traveled by Henrietta in (t+5.50)
=>u x 2.93 = 3.43 x (2.93+5.50)
=>u = 9.86 m/s
2) Distance traveled by Henrietta = 3.43 x (2.93+5.50) = 28.9149 m
All data provided by you is supposed to be in SI unit.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.