An yellow laser (lambda = 600nm) shines on a single or a double slit and produce
ID: 2133639 • Letter: A
Question
An yellow laser (lambda = 600nm) shines on a single or a double slit and produces a pattern on a screen 1.2m from the slit(s). The second dark spot is 4cm from the central bright spot.
1. Is this a single or double slit? (Expain your reasoning)
2. If it is a single slit, what is the width? If it is a double slit, what is the separation?
An yellow laser (lambda = 600nm) shines on a single or a double slit and produces a pattern on a screen 1.2m from the slit(s). The second dark spot is 4cm from the central bright spot. Is this a single or double slit? (Expain your reasoning) If it is a single slit, what is the width? If it is a double slit, what is the separation?Explanation / Answer
Part 1)
This is a single slit since the width of the central maximum is twice the width of the other maxima.
(For a double slit, all widths would be the same)
Part 2)
For the single slit...
y/L = m(wavelength)/a
.02/1.2 = 1(600 X 10^-9)/a
a = 3.6 X 10^-5 m (which is 36 um)
IF IT WERE A DOUBLE SLIT
y/L = (m)(wavelength)/d
.03/1.2 = 1(600 X 10^-9)/d
d = 2.5 X 10^-5 m (which is 25 um)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.