A negatively charged particle (with Q = -3 m C) moves away (with v = 60 m/s) fro
ID: 2133764 • Letter: A
Question
A negatively charged particle (with Q = -3 mC) moves away (with v = 60 m/s) from a wire with current. At the instant shown, the charged particle is 16 cm from the current and the magnetic field there has a strength of 0.14 mT (0.00014 T).
1) What is the current in the wire?
a) 102 A
b) 112 A
c) 122 A
I
Q
v
e) 142 A
2) What is the magnetic force on the charged particle?
a) 4.52 x 10-8 N upwards (toward the top of the page)
b) 2.52 x 10-8 N upwards (toward the top of the page)
c) 0 N
d) 2.52 x 10-8 N downwards (toward the bottom of the page)
e) 4.52 x 10-8 N downwards (toward the bottom of the page)
I
A negatively charged particle (with Q = -3 mC) moves away (with v = 60 m/s) from a wire with current. At the instant shown, the charged particle is 16 cm from the current and the magnetic field there has a strength of 0.14 mT (0.00014 T). What is the current in the wire? What is the magnetic force on the charged particle? 4.52 x 10-8 N upwards (toward the top of the page) 2.52 x 10-8 N upwards (toward the top of the page) 0 N 2.52 x 10-8 N downwards (toward the bottom of the page) 4.52 x 10-8 N downwards (toward the bottom of the page)Explanation / Answer
1.b) 112 A
2.b) 2.52 x 10-8 N upwards (toward the top of the page)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.