Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A helicopter carrying Dr. Evil takes off with a constant upward acceleration of

ID: 2134062 • Letter: A

Question

A helicopter carrying Dr. Evil takes off with a constant upward acceleration of 7.0m/s2 . Secret agent Austin Powers jumps on just as the helicopter lifts off the ground. After the two men struggle for 12.0s , Powers shuts off the engine and steps out of the helicopter. Assume that the helicopter is in free fall after its engine is shut off, and ignore the effects of air resistance. Part A             What is the maximum height above ground reached by the helicopter? A helicopter carrying Dr. Evil takes off with a constant upward acceleration of 7.0m/s2 . Secret agent Austin Powers jumps on just as the helicopter lifts off the ground. After the two men struggle for 12.0s , Powers shuts off the engine and steps out of the helicopter. Assume that the helicopter is in free fall after its engine is shut off, and ignore the effects of air resistance. A helicopter carrying Dr. Evil takes off with a constant upward acceleration of 7.0m/s2 . Secret agent Austin Powers jumps on just as the helicopter lifts off the ground. After the two men struggle for 12.0s , Powers shuts off the engine and steps out of the helicopter. Assume that the helicopter is in free fall after its engine is shut off, and ignore the effects of air resistance. A helicopter carrying Dr. Evil takes off with a constant upward acceleration of 7.0m/s2 . Secret agent Austin Powers jumps on just as the helicopter lifts off the ground. After the two men struggle for 12.0s , Powers shuts off the engine and steps out of the helicopter. Assume that the helicopter is in free fall after its engine is shut off, and ignore the effects of air resistance. Part A             What is the maximum height above ground reached by the helicopter?

Explanation / Answer

for 12 secc

h = at^2 /2 = 7 x 12^2   /2   = 504 m

v = at = 84 m/s


so after that h = v^2   / 2g   = 84^2 /2x9.8   =360 m


h = 360 + 504 = 864 m


Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote