The leg and cast in Figure P4.18 weigh 300 N, with the center of mass as indicat
ID: 2134206 • Letter: T
Question
The leg and cast in Figure P4.18 weigh 300 N, with the center of mass as indicated by the blue arrow in the diagram. The counterbalance w1 weighs 100 N. Determine the weight w2 and the angle ? needed so that no force is exerted on the hip joint by the leg plus cast. Two people are pulling a boat through the water as in Figure P4.20. Each exerts a force of 600 N directed at a ? = 25.0degree angle relative to the forward motion of the boat. If the boat moves with constant velocity, find the resistive force Frightarrow exerted by the water on the boat.Explanation / Answer
T1 = w1 = 100 N and T2 = w2
so , T1cos40 = T2cosa
T2 =100cos40 /cosa = 76.60/cosa
in vertical :
T1sin40 + T2sina = 300
100sin40 + (76.60/cosa)sina = 300
76.60tana = 235.72
a = tan-1(235.72/76.60) =72 degrees
w2 = T2 = 76.60/cos72 = 247.85 N
b) Fnet = 600cos25 i + 600sin25j + 600cos25 - 600sin25 = 2 x 600cos45
so F = 1200cos45 = 848.53 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.