The drawing shows a parallel plate capacitor that is moving with a speed of 25 m
ID: 2134395 • Letter: T
Question
The drawing shows a parallel plate capacitor that is moving with a speed of 25 m/s through a 3.4-T magnetic field. The velocity v is perpendicular to the magnetic field. The electric field within the capacitor has a value of 130 N/C, and each plate has an area of 9.7
The drawing shows a parallel plate capacitor that is moving with a speed of 25 m/s through a 3.4-T magnetic field. The velocity v is perpendicular to the magnetic field. The electric field within the capacitor has a value of 130 N/C, and each plate has an area of 9.7 times 10-4 m2. What is the magnitude of the magnetic force exerted on the positive plate of the capacitor?Explanation / Answer
Q=CV =(eoA/d)(Ed) =eoAE
Q=8.85*10^-12*9.7*10^-4*130
Q=1.116*10^-12 C
F=QVB =1.116*10^-12*25*3.4
F=9.486*10^-11 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.