A very small object carrying - 5 ?C of charge is attracted to a large, well-anch
ID: 2134495 • Letter: A
Question
A very small object carrying -5 ?C of charge is attracted to a large, well-anchored, positively charged object. How much kinetic energy does the negatively charged object gain if the potential difference through which it moves is 4 mV? (k = 1/4?? 0 = 8.99 A very small object carrying -5 ?C of charge is attracted to a large, well-anchored, positively charged object. How much kinetic energy does the negatively charged object gain if the potential difference through which it moves is 4 mV? (k = 1/4?? 0 = 8.99Explanation / Answer
KE=QV =(5*10^-6)(4*10^-3)
KE=20 *10^-9 =20 nJ
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.