An unsuspecting bird is coasting along in an easterly direction at 2.00 mph when
ID: 2134826 • Letter: A
Question
An unsuspecting bird is coasting along in an easterly direction at 2.00 mph when a strong wind from the south imparts a constant acceleration of 0.400 m/s2. If the acceleration from the wind lasts for 3.40 s, find the magnitude, r, and direction, ?, of the bird's displacement during this time period. (HINT: assume the bird is originally travelling in the x direction and there are 1609 m in 1 mile.)
Now, assume the same bird is moving along again at 2.00 mph in an easterly direction but this time the acceleration given by the wind is at a 45.0 degree angle to the original direction of motion. If the magnitude of the acceleration is 0.300 m/s2, find the displacement vector , and the angle of the displacement, ?1. Enter the components of the vector and angle below. (Assume the time interval is still 3.40 s.)
Explanation / Answer
Vb = 1.34 i meter/sec
Aw = -0.4 j m/s^2
x component of bird = 1.34 * 2.6 = 3.484 i
y component of bird = - 0.5 *0.4* 2.6*2.6 = -1.352 j
displacement = 3.484 i - 1.352 j
magnitude = 3.737 meters
angel = 338.79 degrees with + x axis in anti clock wise direction
2ND CASE
Vb = 1.34 i meter/sec
in this case two cases arised it makes 32 degrees ,but this may be in anticlock wise or clock wise so please specify that condition
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.