The drawing shows two perpendicular, long, straight wires, both of which lie in
ID: 2134848 • Letter: T
Question
The drawing shows two perpendicular, long, straight wires, both of which lie in the plane of the paper. The current in each of the wires is I = 4.9 A. In the drawing dH = 0.10 m and dV = 0.35 m. Find the magnitudes of the net magnetic fields at points A and B.
The drawing shows two perpendicular, long, straight wires, both of which lie in the plane of the paper. The current in each of the wires is I = 4.9 A. In the drawing dH = 0.10 m and dV = 0.35 m. Find the magnitudes of the net magnetic fields at points A and B.Explanation / Answer
BA = mue*I/2*pi*dH - mue*I/2*pi*dv = 7*10^-6 T ( in to the page)
BB = mue*I/2*pi*dH - mue*I/2*pi*dv = 7*10^-6 T ( out of the page)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.