Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Hello am uploading the question. ing the questions An Eskimo returning from a su

ID: 2134963 • Letter: H

Question

Hello am uploading the question.

ing the questions

An Eskimo returning from a successful fishing trip pulls a sled loaded with salmon. The total mass of the sled and salmon is 50.0 kg, and the Eskimo exerts a force of 1.20 times 102 N on the sled by pulling on the rope, (a) How much work does he do on the sled if the rope is horizontal to the ground (theta = 0 degree in Figure 5.6) and he pulls the sled 5.00 m? (b) How much work does he do on the sled if theta = 30.0 degree and he pulls the sled the same distance? (Treat the sled as a point particle, so details such as the point of attachment of the rope make no difference.) Figure 5.6 (Examples 5.1 an d 5.2) An Eskimo pulling a sled with a rope at an angle theta to the horizontal. Suppose the Eskimo is pushing the same 50.0-kg sled across level terrain with a force of 50.0 N. (a) If he does 4.00 times 102 J of work on the sled while exerting the force horizontally, through what distance must he have pushed it? (b) If he exerts the same force at an angle of 45.0 degree with respect to the horizontal and moves the sled through the same distance, how much work does he do on the sled?

Explanation / Answer

work = F.S = F*S*cos(theta)


a) theta = 0

Work = F.S = 1.2*10^2*5 = 600joules

b) theta =30

W = F*S*cos30 = 519.61joules

exercise 5.1

a) Work =W1= F1*S=1======> S1 = W1 / F1 = 400/50 = 8m

b) W2 = F1*S1*cos45 = F1*S1*cos45 = 282.842 joules


Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote