Question Part Points Submissions Used A hot-air balloon is rising upward with a
ID: 2135197 • Letter: Q
Question
Question Part Points Submissions Used A hot-air balloon is rising upward with a constant speed of 2.50 m/s. When the balloon is 3.50 m above the ground, the balloonist accidentally drops a compass over the side of the balloon. How much time elapses before the compass hits the ground
Question Part Points Submissions Used
Question Part Points Submissions Used
Question Part Points Submissions Used
Question Part Points Submissions Used
Question Part Points Submissions Used A hot-air balloon is rising upward with a constant speed of 2.50 m/s. When the balloon is 3.50 m above the ground, the balloonist accidentally drops a compass over the side of the balloon. How much time elapses before the compass hits the ground A hot-air balloon is rising upward with a constant speed of 2.50 m/s. When the balloon is 3.50 m above the ground, the balloonist accidentally drops a compass over the side of the balloon. How much time elapses before the compass hits the ground Question Part Points Submissions Used
Explanation / Answer
So for this problem, you can use the following equation:
d = Vi * t + (1/2) * a * t^2
d = 3.5 m
Vi = 2.50 m/s
a = -9.8 m/s^2
3.5 = 2.5t +4.9t^2
4.9t^2 -2.5t -3.5 = 0
yhis is in th form of ax^2 +bx +c =0, solving it
t = 2.5 +- sqrt(2.5^2 + 4*4.9*3.5)/2*4.9
t = 1.129 s snce other time factor is negative, we will not consider it
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.