There is friction between the block and the table. The suspended 2 kg mass on th
ID: 2135234 • Letter: T
Question
There is friction between the block and the table. The suspended 2 kg mass on the left is moving up, the 2 kg mass slides to the right on the table, and the suspended mass 4 kg on the right is moving down. The acceleration of gravity is 9.8 m/s^2.
What is the magnitude of the acceleration of the system? Answer in units of m/s^2
Explanation / Answer
Total force in the direction of motion = 4*g
Total force against = 2*g + 0.18*2g = 2.36 g
Net force = 4g - 2.36g = 1.64g
Acceleration = 1.64g/(4+2+2) = 0.205 g = 2.009 m/s^2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.