Cathode-ray tubes (CRTs) are often found in oscilloscopes and computer monitors.
ID: 2135396 • Letter: C
Question
Cathode-ray tubes (CRTs) are often found in oscilloscopes and computer monitors. In the figure(Figure 1) an electron with an initial speed of 6.70
Cathode-ray tubes (CRTs) are often found in oscilloscopes and computer monitors. In the figure(Figure 1) an electron with an initial speed of 6.70times106m/s is projected along the axis midway between the deflection plates of a cathode-ray tube. The potential difference between the two plates is 23.0V and the lower plate is the one at higher potential.Explanation / Answer
Ans:- electric field = V/d = (23/2)*100 = 1150 V/m
a). F = q.E = -(1.6*10^-19).1150 = -1.84 * 10^-16 N
b). downward .
c). F = m.a
1.84 * 10^-16 = 9.11*10^-31 * a
a = - 2* 10^14 j
d). downward
5). dx = v.dt
dt = (2*10^-2)/(6.7*10^6) = 3 ns
s = ut+ a.t^2/2
s = (a/2).t^2 = (2*10^14/2)*(3 *10^-9)^2 = 0.9 mm
6). angle = tan^-1(Vy/Vx)
Vy = Vo + ay.t =
Vx = 6.7 * 10^6 m/s
evaluate and find answer
plz dear Rate it
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.