Cant figure out how to apply into formulas. Please show step by step and also wr
ID: 2135810 • Letter: C
Question
Cant figure out how to apply into formulas. Please show step by step and also write the formulas for question before plugging in the numbers.
A) A 25 g stone is tied to the end of a string and moves in a horizontal, circular path. The radius of the circle is 1.5 m.How long will it take the stone to make 30 complete revolutions if the tension in the string is 3.0 N
C) A car drives straight off the edge of a cliff that is 45 m high. The police at the scene of the accident note that the point of impact is 125 m from the base of the cliff. How fast was the car traveling when it went over the cliff?
Explanation / Answer
A) Given T = 3N
Tension is responsible for centripital force.
=> Centripital frce = mw^2*R = T
=> w = Sqrt(T/mR) = Sqrt(3/(0.025*1.5) = 8.94 rad/s
1 rev = 2pi radian angle
=> 30 rev = 60pi radian angle
As it rotates 8.94 radian in 1 sec
=> it rotates 1 radian in (1/8.94) sec
=> 60pi radians in (60pi*(1/8.94)) sec = 21.1 sec
B)a = (v - u)/t = {(52.7 - 24.4)km/h}/(8.5s) = 3.33(km/h*s) = 3.33(1000m/3600s*s) = 0.925 m/s^2
Now a = alpha *R
=> R = (0.925/4.932) = 0.188 m
C)Horizontal projectile question:
Range = v*t
Vertical height = 0.5*gt^2
Given : 0.5gt^2 = 45
=> t = 3.03 s
=> 125 = vt = v*3.03
=> v = 41.25 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.