The The flywheel of a steam engine runs with a constant angular speed of 350 rev
ID: 2135918 • Letter: T
Question
The
The flywheel of a steam engine runs with a constant angular speed of 350 rev/min. When steam is shut off, the friction of the bearings and of the air brings the wheel to rest in 1.7h.
The flywheel of a steam engine runs with a constant angular speed of 350 rev/min. When steam is shut off, the friction of the bearings and of the air brings the wheel to rest in 1.7h. How many rotations does the wheel make before coming to rest? What is the constant angular acceleration of the wheel? At the instant the flywheel is turning at 75 rev/min, what is the tangential component of the linear acceleration of a flywheel particle that is 50 cm from the axis of rotation? What is the magnitude of the net linear acceleration of the particle in (c)?Explanation / Answer
a)
a = w/t = (350)/(1.7*60) = 3.43 rev/min2
b)
n = 0.5*(3.4313)*(1.7*60) + 350*1.7*60 = 35875 rotations
c)
a = R alpha = 0.50 * (2*3.1416*350/60)/(1.7*3600) = 0.00299 m/s2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.