Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Brake or turn? The figure depicts an overhead view of a car\'s path as the car t

ID: 2135996 • Letter: B

Question

Brake or turn? The figure depicts an overhead view of a car's path as the car travels toward a wall. Assume that the driver begins to brake the car when the distance to the wall is d = 108 m, and take the car's mass as m = 1430 kg, its initial speed as v0 = 38.0 m/s, and the coefficient of static friction as ?s = 0.540. Assume that the car's weight is distributed evenly on the four wheels, even during braking. (a) What magnitude of frictional force is needed (between tires and road) to stop the car just as it reaches the wall? (b) What is the maximum possible static friction fs, max? (c) If the coefficient of kinetic friction between the (sliding) tires and the road is ?k = 0.420, at what speed will the car hit the wall? To avoid the crash, a driver could elect to turn the car so that it just barely misses the wall, as shown in the figure. (d) What magnitude of frictional force would be required to keep the car in a circular path of radius d and at the given speed v0?

Explanation / Answer

v^2 - u^2 = 2as

a = u^2/2s = 6.69 m/s^2

(a) magnitude of frictional force needed = ma = 9560 N


(b) fs max = 0.54*1430*9.8 = 7567.56 N


(c) a = 0.42*9.8 = 4.116 m/s^2

v^2 = 38^2 - 2*4.116*108

v = 23.56 m/s


(d) magnitude of force required = mv^2 /r = 19119 N


Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote