C4T10 10. A powerful motorcycle can produce an acceleration of 3.50 m/s2 while t
ID: 2136319 • Letter: C
Question
C4T10
10. A powerful motorcycle can produce an acceleration of 3.50 m/s2
while traveling at 90.0 km/h. At that speed the forces resisting motion,
including friction and air resistance, total 400 N. (Air resistance is
analogous to air friction. It always opposes the motion of an object.) What
force does the motorcycle exert backward on the ground to produce its
acceleration if the mass of the motorcycle with rider is 245 kg?
Please show me your work....thats what I'm mostly interested in....thanks
Explanation / Answer
a = 3.50
u = 90*5/18 = 25 m/s
Fresistance = -400N
m*a = F - 400
F = 400+m*a = 400+245*3.5 = 1257.5 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.