A coin is placed 10.5 cm from the axis of a rotating turntable (anyone remember
ID: 2136503 • Letter: A
Question
A coin is placed 10.5 cm from the axis of a rotating turntable (anyone remember record players?) of variable speed. When the speed of the record is slowly increased, the coin remains fixed on the turntable until a rate of 38 rpm (revolutions per minute) is reached, at which point the coin slides off. What is the coefficient of static friction between the coin and the turntable?
Hint: You'll need to think about how to convert rpm to m/sec ... the method I've shown in class works great here! It is extremely helpful to realize that the coin travels a distance 2 ? R each time during each revolution. That is to say, 1 revolution equals a distance of 2 ? R.
Explanation / Answer
w = 38 rpm = 38*2*pi/60 = 3.98 rad/s
v = r*w = 0.105*3.98 = 0.4176 m/s
m*v^2/r = N*mue
m*v^2/r = m*g*mue
==> mue = v^2/(g*r) = 0.17
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.