A straight line is drawn on the surface of a 14-cm-radius turntable from the cen
ID: 2136699 • Letter: A
Question
A straight line is drawn on the surface of a 14-cm-radius turntable from the center to the perimeter. A bug crawls along this line from the center outward as the turntable spins counterclockwise at a constant 45 rpm. Its walking speed relative to the turntable is a steady 3.4 cm/s. Let its initial heading be in the positive x-direction, where the x- and y-directions are fixed relative to the laboratory. As the bug reaches the edge of the turntable (still traveling at 3.4 cm/s radially, relative to the turntable) what are the x and y components of the velocity of the bug?
y-component : cm/s
Explanation / Answer
r = 14 cm
w = 45 rpm
vr = 3.4cm/s
As the bug reaches the edge of the turntable (still traveling at 3.4 cm/s radially, relative to the turntable)
but tangential velocity will be= vt = wr = 45*14/60 = 10.5 cm/s
the time taken to travel 14cm radially = 14/3.4 = 1.117 sec
so angular displacement = w*t = 45 * 360 * 1.117/60 = 301.6 degrees, 360-301.6 = 58.41= A (say)
so the components in x and y direction will be
Vx = vr*cosA + vt*sinA = 10.725 cm/s
Vy = vt*cosA - vr*sinA = 2.604 cm/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.