One kg mole of an ideal gas is compressed isothermally at 127 degrees C from 1 a
ID: 2136867 • Letter: O
Question
One kg mole of an ideal gas is compressed isothermally at 127 degrees C from 1 atm to 10 atm in a piston and cylinder arrangement. Calculate the entropy change of the gas, the entropy change of the surroundings and the entropy change of the "universe" resulting from the process if:
a) The process is mechanically reversible and the surroundings consist of a heat reservoir at 127 degrees C.
b) The process is mechanically reversible and the surroundings consist of a heat reservoir at 27 degrees C.
c) The process is mechanically irreversible, requiring 20% more work than the mechanically reversible compression and the sorroundings consist of a heat reservoir at 27 degrees C?
Explanation / Answer
a) entropy change = q/T
Q = 100 KJ
T = 127 c =400 K
del s = 100/400 = 0.25 KJ/K
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.