Tom enlists the help of his friend John to move his car. They apply forces to th
ID: 2136930 • Letter: T
Question
Tom enlists the help of his friend John to move his car. They apply forces to the car as shown in the diagram. Here
and
and friction is negligible. In the diagram below, the mass of the car = 3500 kg, ?1 = ?25
Tom enlists the help of his friend John to move his car. They apply forces to the car as shown in the diagram. Here F1 = 422 N and F2 = 339 N and friction is negligible. In the diagram below, the mass of the car = 3500 kg, ?1 = ?25 degree and ?2 = 12 degree . (Assume the car faces the positive x-axis before the forces are applied.) Find the resultant force exerted on the car. What is the acceleration of the car?Explanation / Answer
Net horizontal force=F2costheta2+F1costheta1
=339cos12+422cos25
=714.05 N
Net vertical force=339sin12-422sin25
=-107.86 N(downwards)
Force=sqrt(714.05^2+(-107.86)^2)
=722.15 N
Direction is tan^-1(-107.86/714.05)
=-8.58 degrees
B)Acceleration=F/m
=722.15/3500
=0.206 m/s^2
Direction will bw same as that of the force
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.