Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The figure below shows the speed of a person\'s body as he does a chin-up. Assum

ID: 2136933 • Letter: T

Question

The figure below shows the speed of a person's body as he does a chin-up. Assume the motion is vertical and the mass of the person's body is 76.8 kg. Determine the force exerted by the chin-up bar on his body at the following times.

The figure below shows the speed of a person's body as he does a chin-up. Assume the motion is vertical and the mass of the person's body is 76.8 kg. Determine the force exerted by the chin-up bar on his body at the following times. t = 0 t = 0.5 s t = 1.1 s t = 1.6 s.

Explanation / Answer

F(net) = Sum of all Forces.

If we assume no net force and that the two forces are the only significant forces on the body,

then 0 = F(bar) - W

0 = F(bar) - 76.8 kg x 9.8 m/s^2
F(bar) = 752.64 N

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote