A box starts out at the top of a frictionless ramp, then slides down. The ramp h
ID: 2137090 • Letter: A
Question
A box starts out at the top of a frictionless ramp, then slides down. The ramp has a height h = 3 meters and a slope of 5 degrees with respect to the ground. The box has a mass of 1 kg. The system is under normal gravity, so g = 9.81 m/s2 Let the potential energy be zero at the bottom.
a) What is the initial gravitational energy of the box at the top of the ramp?
1 J
b) What is the kinetic energy of the box at the bottom of the ramp?
2 J
c) What is the total mechanical energy of the box at the bottom of the ramp?
3 J
d) What is the total mechanical energy of the box at the top of the ramp?
4 J
e) What does this make the velocity of the box at the bottom?
5 m/s
f) What is this velocity if the box starts with a mass of 3 kg?
6 m/s
Explanation / Answer
a) m g h = 1*9.81*3=29.4 J
b) Ef = KE = EI = 29.4 J
c) 29.4 J
d) 29.4 J
e) 0.5*1*v^2=29.4
v=7.67 m/s
f) gravity is independent of mass so 7.67 m/s
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.