The Electric Field is constant, with a magnitude of 80 V/m , and is directed par
ID: 2137369 • Letter: T
Question
The Electric Field is constant, with a magnitude of 80 V/m, and is directed parallel to the +X-axis. The potential at point 1 is 1200 V. .
Explanation / Answer
A) V =V0- E*d ( here d is the perpendicualr distance ie x)
=> V = 1200 - (80*(12-3)) = 480 V
B ) work = del(V)*q = (480-1200)*-470*10^-6 = 0.3384 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.