A circular plastic rod of radius R = 2.60 m has a positive charge = Q = 5.00 A c
ID: 2137465 • Letter: A
Question
A circular plastic rod of radius R = 2.60 m has a positive charge = Q = 5.00
A circular plastic rod of radius R = 2.60 m has a positive charge = Q = 5.00 times 10-6 C uniformly distributed along one-quarter of its circumference and a negative charge of -5Q uniformly distributed along the rest of the circumference. What is the electric potential at the center C of the circle? What is the electric potential at point P, which is on the central axis of the circle at a distance z = 1.508 m from the center?Explanation / Answer
A.)V=KQ/R-5KQ/R=-4KQ/R= -69230.77 V
B.)V=-4KQ/sqrt(R^2+z^2)= - 59886.77 V
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.