A tank of volume 0.5 m^3 contains oxygen at a measure of 1.5 x 10^6 Pa and a tem
ID: 2137493 • Letter: A
Question
A tank of volume 0.5 m^3 contains oxygen at a measure of 1.5 x 10^6 Pa and a temperature at 20 degrees C. Assumes that the oxygen behaves as an ideal gas.
a). How many kilomoles of oxygen are in the tank?
b). How many kilograms?
c). Find the pressure if the temperature is increased to 500 degrees C.
d).At a temperature of 20degrees C, how many kilomoles can be withdrawn from the tank before the pressure falls to 10 percent of the original pressure?
*** Please answer this question step by step. I will be more than happy to grant you the points if you do so. Thanks so very much!
Explanation / Answer
a.)PV=nRT
n=PV/RT=1.5x10^6*0.5/8.314*293=307.88 moles
So kilomoles of oxygen=0.308
b.)kilograms of oxygen=0.30788*32=9.852
c.)P1/P2=T1/T2
So P2=(773/293)*1.5x10^6=3.96 x10^6 Pa
d.)n=0.1*1.5x10^6*0.5/8.314*293=30.788
So kilomoles withdrawn=0.30788-0.030788=0.277
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.