What is the acceleration of your car rolling downhill on an 8.00% slope (so that
ID: 2137823 • Letter: W
Question
What is the acceleration of your car rolling downhill on an 8.00% slope (so that tan theta = 0.08?
If the car rolls over 5.00 mile length distance along this sope, what speed does it gain starting from rest? (Neglect rolling and drag here.)
I'm confused on the above because I don't know the mass of the car.
Then they ask: How much is the air drag on a m=1500 kg car when it coasts downhill 5.00 degress AT A CONSTANT SPEED of 60 mph. Neglect friction here.
Please give the answer and HOW TO DO THE PROBLEM.
Explanation / Answer
tanA =0.08
A =4.57 degrees
a = gsinA = 9. 8x sin4.57 = 0.782 m/s2
v^2 - 0 =2 x 0.782 x 5 x 1609 ( 1 mile = 1609 m )
v = 112.14 m/s
constant speed so acc. a= 0
mgsinA - drag force = 0
drag force = 1500 x 9.8 x sin5 = 1281.20 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.