Suppose the roller coaster in the figure ( h 1 = 35 m, h 2 = 13 m, h 3 = 25 ) pa
ID: 2138192 • Letter: S
Question
Suppose the roller coaster in the figure (h1 = 35 m, h2 = 13 m, h3 = 25) passes point A with a speed of 3.30 m/s. If the average force of friction is equal to one fifth of its weight, with what speed will it reach point B? The distance traveled is 50.0 m.
Suppose the roller coaster in the figure (h1 = 35 m, h2 = 13 m, h3 = 25) passes point A with a speed of 3.30 m/s. If the average force of friction is equal to one fifth of its weight, with what speed will it reach point B? The distance traveled is 50.0 m.Explanation / Answer
K.E. at B + P.E at B + loss of energy due to friction = K.E. at A + P.E. at A
mv^2 /2 + 0 + 50 x mg/2 = m x 3.3^2/2 + mg x 35
v = 14.38 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.