John pulls a box weighing w = 101 N up a ? = 14.7 John pulls a box weighing w =
ID: 2138257 • Letter: J
Question
John pulls a box weighing w = 101 N up a ? = 14.7
John pulls a box weighing w = 101 N up a ? = 14.7 degree incline, as shown in the figure. The friction between John and the incline is enough to prevent him from sliding. There is also some friction between the floor and the box. Assuming the coefficient of kinetic friction between the floor and the box is µk = 0.110, and John pulls with force F = 192 N, calculate the magnitude of the acceleration of the box. What is the minimum coefficient of static friction required to prevent John from slipping if he has a mass of 73 kg?Explanation / Answer
1) F - friction - m g sin theta = ma
192 - 0.11*101*cos(14.7) - 101*sin(14.7) = (101/9.81)*a
a=15.12 m/s^2
2) there
friction - F - mg sin theta= 0
u*73*9.81*cos(14.7)-192-73*9.81*sin(14.7) = 0
u=0.540
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.